Opiekun osób starszych – zawód przyszłości?
Postępujący proces starzenia się społeczeństwa jest coraz bardziej widoczny w krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech. Żyjemy coraz dłużej, a jakoś życia ludzi jest coraz lepsza. Z danych statystycznych wynika, że obywatele Unii Europejskiej żyją średnio ponad 77 lat. Dodatkowo starsi ludzie, stają się coraz mniej sprawni i potrzebują pomocy innych. Czy zawód opiekunki osób starszych zostanie zawodem przyszłości?
2020-06-29, 14:52

Zawód ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, dotyczy to również naszego kraju, w którym coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna osób starszych. Z powodu epidemii koronawirusa, zawód ten przeżywa teraz swoją drugą młodość. „Faktycznie, od jakiegoś czasu zauważyliśmy wzrost zainteresowania pracą w branży opiekuńczej nad osobami starszymi, głównie dotyczy to Niemiec. Widzimy też wzrost zainteresowania wyjazdem do takiej pracy przez Polaków.”, mówi przedstawiciel firmy Veritas Group, lidera usług opiekuńczych w Polsce.

Długoletnie życie niestety nie zawsze równoznaczne jest z życiem w zdrowiu z rodziną. „Często ze względu na pracę lub niewystarczające kwalifikacje rodzina seniora nie jest w stanie samodzielnie zająć się swoim bliskim. Bywa i tak, że opieka nad Bliskim staje się zadaniem ponad nasze siły. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego opiekuna, która otoczy odpowiednią troską naszego bliskiego, a także zadba o jego dom”, tłumaczy pracownik Veritas Group.

W Niemczech i innych krajach Europy zachodniej usługi związane z opieką domową są powszechnym zjawiskiem, rośnie zarówno popularność tego zawodu, jak i zwiększa się poziom kwalifikacji opiekunów. Aktualnie opiekunowie osób starszych to wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje są coraz bardziej doceniane. Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy za granicę w celu podjęcia takiej pracy.

Badania przeprowadzone od dwóch lat pokazują, że Polki są coraz bardziej otwarte na podejmowanie nowych wyzwań. W ramach raportu zapytano respondentki m.in. o to, czy nie obawiają się zmiany zawodu, wyjazdu za granicę oraz jaki kierunek emigracji preferują – 8 na 10 ankietowanych uważa, że w każdym wieku można emigrować i szukać pracy, a aż 40% Polek wyraża chęć podjęcia pracy sezonowej poza Polską w obecnej sytuacji.

Opiekunka osób starszych musi posiadać szereg cech, które ułatwią jej codzienną współpracę z Podopiecznym. Ważna jest cierpliwość i troska o drugiego człowieka, dużo empatii i zrozumienia dla osoby starszej, bardzo często schorowanej.

KONTAKT / AUTOR
Paweł Zabilski
Specjalista ds marketingu i PR
Veritas Group
882 796 370
71 72 42 697
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.